معاونت فرهنگی- اخبار و رویدادها
جلسه حضوری و مجازی دکتر ارجمندی معاون فرهنگی و اجتماعی و اعضای مجمع دفاتر فرهنگی دانشجویان به مناسبت ماه مبارک رمضان

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1400/2/10 | 
جلسه حضوری و مجازی دکتر ارجمندی
معاون فرهنگی و اجتماعی
و اعضای مجمع دفاتر فرهنگی دانشجویان
به مناسبت ماه مبارک رمضان
این جلسه در تاریخ چهارشنبه ۱۴۰۰/۲/۸ و با قرائت قرآن آغاز گردید.
آقای اسمی دبیر مجمع دفاتر فرهنگی از برگزاری این جلسه که مایه خیر و برکت برنامه های فرهنگی واجتماعی دانشگاه خواهد بود تشکر کرده و از دکتر ارجمندی و دکتر اکبرزاده که این وقت را مهیا کردند تا دراین ماه مبارک رمضان در کنار هم باشیم سپاسگزاری نمودند.
 سپس اعضای مجمع به بیان نقطه نظرات درباره مسایل مختلف پرداختند. جناب آقای محمد شجاعی مسئول دفتر فرهنگی صنایع، فعالیت‌های انجام شده در این دفتر را گزارش داده و با اشاره به نحوه‌ی صحیح انتقاد های سازنده، از طریق چنین جلساتی، بیانیه‌ و حاشیه ای کردن مسایل را انتقاد تخریبی و اتحاد و گفت وگوی رو در رو را بهترین روش دینی و عقلانی دانستند.
محمد شجاعی:
نحوه صحیح انتقادهای سازنده از طریق چنین جلساتی است.
حاشیه ای کردن مسایل انتقاد تخریبی است.
 ایشان همچنین تسریع در فرآیند پرداخت مالی را برای برخی از برنامه‌های مهم دفاتر فرهنگی، از جمله دوره‌های آموزشی تشکیلاتی را از مسئولین فرهنگی دانشگاه خواستار شدند.
در ادامه
آقای سهیل قاسمی، مسئول دفتر فرهنگی مکانیک با تشکر از حمایت های معاونت فرهنگی دانشگاه و پشتیبانی های خوب مسئولین فرهنگی از طرح ها و برنامه ها، برگزاری برنامه های از قبیل بزرگداشت هفته مقدس، تور دانشگاه گردی جهت ورودی های جدید و ده ها برنامه خوب فرهنگی دیگر، در این دوره‌ی مدیریتی فرهنگی دانشگاه، ابراز امیدواری، خرسند ی و تشکر کردند.

سپس آقای امیرحسین مجتهدی مسئول دفتر فرهنگی کامپیوتر با اشاره به وجود ابهاماتی در خصوص بودجه های فرهنگی دانشکده‌ها و عدم شفافیت از طریق مدیریت فرهنگی و روسای دانشکده ها، خواهان پیگیری این قضیه شده، همچنین اشاره داشتند که دانشکده‌ی کامپیوترعلاوه بر بسته فرهنگی معاونت فرهنگی برای دانشجویان ورودی ۹۹، بسته‌ی دیگری نیز آماده و تقدیم آن عزیزان نمود.
محمد غیاثی: معاونت فرهنگی و اجتماعی،
پناهگاه دانشجویان دغدغه مند فرهنگی و اجتماعی است.
در ادامه آقای محمد بخشی زاده مسئول دفتر فرهنگی مهندسی شیمی در خصوص مسائل مالی و نحوه ی ورود و خروج نیروهای فرهنگی تشکل ها به دانشگاه مسائلی را بیان کردند.
آقای عرفان اسدی مسئول دفتر فرهنگی برق نیز مسائلی در خصوص هزینه‌های دانشجویی انجام شده هنگام اجرای برنامه‌های فرهنگی اشاره کردند و مسائلی را در مورد فضای فرهنگی این دانشکده بیان کردند.
. آقای امیر محمد غیاثی مسئول دفتر فرهنگی راه‌آهن، معاونت فرهنگی را پناهگاه دانشجویان و دغدغه مند فرهنگی دانست و ضمن تشکر از حمایت خوب معاونت فرهنگی در برنامه‌ها، از جمله اردوی توقف ممنوع ۱۳۹۹، در خصوص مسائل و مشکلات واحد خواهران نکاتی را اشاره کردند و خاطر نشان کردند بعضا بایستی سنگ‌هایی که بر سر راه برنامه‌های اجرایی وجود دارد از طریق معاونت برداشته شود تا برنامه‌ها به خوبی پیشرفت داشته باشند. ایشان در مورد اساتید مشاوره و آشنایی با رشته در دانشکده راه آهن مسائل مهمی را مطرح کردند و افزودند نیاز به تقویت در این زمینه وجود دارد.
آقای امیریان مسائل پیرامون تجهیزات وامکانات مجمع دفاتر فرهنگی را مطرح کردند.
 همچنین
آقای علی بابایی مسئول دفتر فرهنگی فیزیک میزان کمک مدیران فرهنگی دانشگاه را در برنامه‌ها رضایت بخش دانست اما برای اجرای برنامه‌های مناسب در خصوص دانشجویان شهرستانی و خوابگاهی تاکید بیش تری داشتند.
 
آقای بخشعلی ضمن حمایت از برنامه و فعالیت های معاونت فرهنگی انتقاداتی هم بیان کردند و در خصوص ورود و خروج فعالین این مجمع در زمان فعالیت‌ها، به خصوص جهت فعالیت‌های انتخاباتی لازم به حضور در دانشگاه هستیم .
در جمع‌بندی انتقادات از بعضی از مدیریت ها، فعالیت ها فرهنگی، اساتید دانشگاه، معاونت های دیگر دانشگاه و مسئولین  دانشکده ها توسط دانشجویان بیان گردید که مورد توجه دکتر ارجمندی قرار گرفت .
 در ادامه
آقای اسمی به عنوان دبیر مجمع دفاتر فرهنگی مجددا از تشکیل چنین جلساتی اظهار خرسندی و رضایتمندی داشته و تشکر خود و دوستان را ابراز  نمودند.
  دکتر اکبرزاده مدیر امور فرهنگی و فوق برنامه ضمن پاسخگویی به برخی از مسائل مطرح شده توسط عزیزان، حمایت‌ های مادی و معنوی معاونت از برنامه های دانشجویی را ضروری و محور عملکرد معاونت فرهنگی دانستند و نقطه نظرات دوستان را جهت پیشرفت فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه ارزشمند دانسته و به ابهامات موجود پاسخ دادند.
  دکتر ارجمندی درادامه جلسه ضمن سپاسگزاری از جلسه مجازی و حضوری دانشجویان دفاتر فرهنگی و تلاش های ستودنی و پر تحرک این تشکل در عرصه های مختلف فرهنگی دانشگاه، اشاره داشتند که معاونت فرهنگی دراین دوره با نگاه جدید و نو و راهبردی و با برنامه های رو به جلو به فعالیت‌های فرهنگی واجتماعی، برمبنای برنامه راهبردی چهار ساله دانشگاه می پردازد.
ایشان اشاره داشتند:  فعالیت های مدیریت های مختلف معاونت فرهنگی را موازی فعالیت‌های دانشجویی ندانسته، بلکه تقویت‌کننده‌ی حرکت‌های دانشجویی در بدنه‌ی عظیم دانشگاهیان دانشگاه می داند، چرا که معاونت فرهنگی رسالت عظیمی را برای خانواده‌ی بزرگ علم و صنعت، برمبنای برنامه راهبردی دانشگاه از جمله اساتید، کارکنان، نیروهای خدماتی، کارمندان شرکتی، دانشجویان عزیز و همچنین خانواده‌های این عزیزان که جمعیت قابل توجه محسوب می‌شوند دارد.  با این حال اولویت خود را فعالیت‌های تشکل‌های اسلامی دانشجویی، کانون‌های فرهنگی، هنری، دینی و مذهبی و انجمن‌های علمی می داند. که هرکدام حوزه های فعالیتی و جامعه آماری و وسعت خودش را دارد و معاونت فرهنگی در تلاش است که با کمک و ارایه راهکار از طرف تشکل ها، کانون ها وانجمن ها، جامعه آماری مخاطبان تشکل ها، کانون ها وانجمن ها را بالا ببرد.
دکتر ارجمندی:
معاونت فرهنگی و اجتماعی در این دوره با نگاه جدید،
و بر اساس برنامه راهبردی چهارساله دانشگاه حرکت می کند.

دکتر ارجمندی تاکید داشتند که وظیفه ذاتی معاونت فرهنگی تولید فکر و ایده موضوعات فرهنگی و اجتماعی برای همه دانشگاهیان است و بی شک همان طور که در بخش اعضای هیات علمی و کارکنان با آنان مشورت می کند، نسبت به دانشجویان که رکن اساسی دانشگاه هستند، توجه بیشتر و اولویت و حساسیت های آنان را در چارچوب قانون و آیین نامه ها در نظر دارد و بی شک بدون حضور و فعالیت تشکل ها و کانون ها و انجمن های دانشجویی درعرصه دانشگاه، خلا بزرگ فرهنگی و اجتماعی خواهیم داشت.
معاون فرهنگی و اجتماعی:
فعالیت های معاونت فرهنگی و اجتماعی تقویت کننده
فعالیت های دانشجویی
و در راستای
هم افزایی و تلاشی رو به جلو می باشد.

پس فعالیت های مدیریت ها مختلف و مرکز مشاوره معاونت فرهنگی، درکنار فعالیت های تشکل ها را باید به نگاه حُسن دید و هم افزایی و تلاش رو به جلو دانست .
دکتر ارجمندی اشاره داشتند که چند هزار دانشجو، به ویژه دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه داریم که وارد هیچ تشکل، انجمن و کانون نمی شوند و شاید برنامه های خوب و تاثیرگذار آنان را نبینند.
لذا از نظر سرانه فرهنگی و مالی، معاونت فرهنگی در مقابل آنان وظیفه شرعی و قانونی دارد، تا با مشورت با تشکل ها و دیگر دانشجویان و صاحبان خرد دانشگاه، فعالیت های تاثیر گذاری برای آن عزیزان دانشجو و خانواده آنان در حد بضاعت و توان تدارک ببیند.
دکتر ارجمندی بیان داشت، بی شک وقتی کارهای با وسعت قابل توجه و تاثیر گذار انجام می گیرد، شاید اشتباهی هم صورت بگیرد . کسی که املا نمی نویسد، غلط هم ندارد. قطاری که حرکت می کند، شاید کسی هم به او سنگ بیاندازد.
دکتر ارجمندی:
وظیفه ذاتی معاونت فرهنگی و اجتماعی،
تولید فکر و ایده، با همراهی دانشجویان و استادان
برای همه خانواده دانشگاه است.
پس بجای سنگ زدن و حاشیه درست کردن، برمبنای دین و اخلاق وعرف و سنت الهی امر یه معروف و نهی از منکر را داشته باشیم و مرات المومن هم بوده و برمبنای وامرهم شورا بینهم و برمبنای یُؤْمِنْ بِاللَّهِ فقد استَمْسَکَ بِالْعُرْوَهِ الْوُثْقی لاَ انْفِصامَ لَها وَ اللَّهُ سَمیعٌ عَلیمٌ، عمل کنیم.
خدا و اهل بیت (ع) و سیره شهیدان این همه راه خوب به ما نشان داده اند.
دکتر ارجمندی بیان داشتند: انتقادها و نظرات را باید در جلسات صمیمی و دلسوزانه بیان کرد و به اصلاح امور توجه داشت، نه این که راه های نامتعارف را انتخاب کنیم و در این مسیر توجه به سیره شهیدان و اهل بیت (ع) بهترین الگویی ماست.
معاون فرهنگی و اجتماعی:
سرانه مالی فرهنگی دانشجویان متعلق به همه دانشجویان است.
پس معاون فرهنگی باید برنامه هایی را ارائه دهد که همه از آن بهرمند گردند.
 ما در عرصه فرهنگی واجتماعی اگر در رفتار و گفتار و کردارمان اخلاص نداشته باشیم، فعالیت هایمان تأثیرگذار نیست. بنده دراین جلسه با صدای رسا به همه دانشجویان که مانند فرزندان و برادران و خواهران بنده هستند و حتی اعضای هیات علمی و کارکنان عزیز می خواهم، هرجایی ضعفی و ایرادی در کارها و فعالیت ها از بنده و مدیرانم و کارشناسان معاونت فرهنگی دیدند، برشما وظیفه است که دوستانه و برادرانه یادآوری کنید. تا ما خودمان را اصلاح کنیم، چون ما در مقابل هم مسئول هستیم و همه در مقابل ملت و شهیدان و ایران مسئولیم.
معاون فرهنگی دانشگاه در این جلسه به دکتر اکبر زاده، مدیر امور فرهنگی و فوق برنامه تاکید داشتند تا نقطه نظرات دوستان شرکت کننده (حضوری و مجازی) جهت بررسی های بیشتر وعملی کردن پیگیری شده و جمع‌بندی گردد. همچنین در جهت اجرای برنامه های دانشجویی، بروکراسی های غیر لازم را حذف و تسهیلات بیشتری در نظر گرفته شود .
جلسه با قرائت دعای سلامتی آقا امام زمان (عج) و اقامه‌ی نماز جماعت همراه با اعضای محترم مجمع دفاتر فرهنگی به پایان رسید
.
نشانی مطلب در وبگاه معاونت فرهنگی:
http://idea.iust.ac.ir/find.php?item=41.3455.63272.fa
برگشت به اصل مطلب